Kodex o Václavu IV.

hudební pásmo

Hudební pásmo s průvodním slovem o Václavu IV. připomene 600. výročí smrti římského a českého krále, lucemburského vévody, markraběte braniborského, syna Karla IV. Na akordeon hraje Jitka Baštová, na loutnu Jindřich Macek. V pořadu zazní skladby z rukopisu Vyšebrodského a jiných rukopisů z počátku 15. století, výběr z Jistebnického kancionálu, kompozice V. Capiroly, D. Scarlattiho, L. Boëllmanna, J. Macka a dalších autorů.

Projekt nabádá k zamyšlení a návratu k historii, je provázen slovem přibližujícím posluchačům vládu Lucemburků v českých zemích. Připomíná život krále Václava IV., historický obraz jeho osobnosti, vznik husitství za jeho vlády, ale i legendu o sv. Janu z Pomuku. Gotická hudba je podána v moderním pojetí nástrojového obsazení, v netypickém souznění koncertního akordeonu a loutny. Sólové kompozice jsou vybrány tak, aby dokreslily historický charakter pořadu.

Vstupné: 130 Kč, na místě 150 Kč, držitelé Senior Pasu sleva 50 Kč

Datum lokální premiéry: 28. duben 2019

Neděle, 28. 4. - 18:00 Koupit
Název: Kodex o Václavu IV.
Místo: Trojice
Na Výstavišti