FILM NAŽIVO DIVADLO NA ZÁBRADLÍ TAJNÝ AGENT

Film Naživo přináší do kin již poslední, pátý živý film. Bude jím inscenace Tajný agent v podání souboru Divadla Na zábradlí v režijním, textovém i scénickém uchopení režiséra Davida Jařaba. V kinech bude toto představení možné vidět pouze v sobotu 12. září od 20:00.

Film Naživo je ojedinělý projekt Viktora Tauše, v němž pět divadelních souborů inscenuje svá představení mimo divadlo, v exteriérech, které obsahu původní divadelní hry dodávají nový kontext a rozvíjí téma. Filmový štáb je natáčí v unikátních prostorech v jediném živoucím záběru, který v ten samý okamžik přenáší do kin v České republice. Tajný agent souboru Divadla Na zábradlí tentokráte nekompromisně pronikne do brněnského historického vodojemu z konce 19. století. Tato industriální cihlová architektura v sobě má potřebnou atmosféru z dob vrcholné průmyslové revoluce a vytváří díky svým jedinečným prostorám možnost dosáhnout neopakovatelného efektu. Zastavený čas v brněnském podzemí si přímo říká o propojení s dobovým příběhem. Příběh o ruských agentech provokatérech a fatálním osudu jedné rodiny s nimi propojenými, sbližuje naši současnost s londýnskou minulostí. Architektura a divadlo se ve Filmu Naživo setkávají v novém kontextu.

Čím se liší Film Naživo od běžného představení, popisuje autor a režisér inscenace David Jařab slovy: „Úplně, protože Film Naživo je něco výrazně odlišného. To je obrovský adrenalin točit věci naživo a streamovat přímo do kin takovýto tvar z místa, kde se původně divadlo nezkoušelo ani nehrálo. Mohlo by být zajímavé pro diváky samozřejmě vidět tyto vybrané příběhy s vybranou poetikou, ale mám dojem, že by mohlo být dobrodružné vidět i celý ten proces přenosu se všemi jedinečnostmi a případnými neočekávanými situacemi. Je to unikátní záležitost. Tady nejde o tradiční divadelní záznam, který konzervuje na 3 kamery ustálený divadelní tvar. Neexistuje střih, neexistuje žádná úprava záznamu. Film Naživo je zachycení jedinečného okamžiku. A to mi přijde v síti českých kin jako něco mimořádného a je to skvělý Viktorův nápad. Jednou a jedinečně uvidí diváci něco, co se už nikdy nebude opakovat.“

Tajný agent divadla Na zábradlí je posledním přenosem série Film Naživo. Jestli je definitivně poslední nebo zatím poslední upřesňuje autor projektu Viktor Tauš: „Filmy Naživo spojují postavy looserů, lidí odstrčených na okraj, ale zároveň nacházejících v sobě sílu a energii nepodlehnout, skrytých hrdinů, kteří se pokouší vzbouřit osudu, aby nebyl jejich život marný. Ne vždy to s nimi dopadne nakonec dobře, ale síla, kterou v průběhu života nacházejí, síla vybřednout z tragické situace, je vždy strhující. Takovými hrdiny jsou pro mne i soubory účastné na Filmu Naživo. Skrze jejich energii se zrodila forma živého umění pro čas, kdy jsme nemohli hrát doma, v divadlech. Věřím, že se zrodilo ještě něco víc, svébytná kinematografická forma, která umožňuje sdílené probádání divadelních textů z nových perspektiv a artikulaci jejich filmového potenciálu. Věřím proto, že Film Naživo se stane součástí naší umělecké scény i do budoucna.“

Rok výroby: 2020