Obrazy vody ~ Jihočeské přehrady a jejich otisk v krajině a společnosti

Obrazy vody ~ Jihočeské přehrady a jejich otisk v krajině a společnosti

Galerie

Venkovní výstava 6.9. až 4.10.

Putovní exteriérová výstava o minulosti přehradních nádrží Lipno a Orlík představuje na deseti tematických panelech výběr z dobových fotografií, plakátů, pohlednic a reprodukcí výtvarných děl z fondů řady nejen jihočeských institucí. Návštěvníci se seznámí s příběhy obou přehrad nahlíženými pohledem dobové propagandy, techniky, památkové péče, literatury nebo výtvarného umění.

Výstava Obrazy vody odkrývá ambivalentní charakter technických zásahů do krajiny na příkladech dvou nejvýznamnějších jihočeských přehradních nádrží – Lipna (1951–1959) a Orlíku (1954–1961). Příběh jejich výstavby a fungování vypráví prostřednictvím historických obrazových materiálů, které odrážejí perspektivu různých dobových aktérů. Zdánlivě úzké regionální téma propojuje s obecnějšími a dodnes aktuálními otázkami vnímání, znázorňování a využívání vodního živlu v průběhu druhé poloviny 20. století.

Zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 7. září v 18 hodin před Kulturním domem.

K výstavě vychází stejnojmenný doprovodný katalog.


Výstavu připravili historici Masarykova ústavu a Archivu AV ČR za podpory Výzkumného programu Strategie AV 21 Voda pro život. Partnery výstavy jsou města České Budějovice, Horní Planá, Písek a Skupina ČEZ.

Délka akce: 60 minut
Rok výroby: 2023
Datum lokální premiéry: 7. září 2023

Informace o akci a jejím konání