Zahajovací koncert - Mezinárodní letní kurzy O. Ševčíka 2024

Ševčík Quartet

Mladý smyčcový soubor Ševčík Quartet diváky přivítá v pondělí 1. července v Trojici na Zahajovacím koncertě, který se koná v rámci Mezinárodních letních kurzů prof. Otakara Ševčíka pro mladé houslisty.

Vstupné v předprodeji 190 Kč, na místě 240 Kč.

Ševčík Quartet vznikl v červnu roku 2020 v Praze ve složení: 1. Housle – Pavla Tesařová, 2. Housle – Michael Foršt, Viola – Matouš Hasoň, Violoncello – Martin Houdek. Od července 2022 je cellistou Adam Klánský. Kvarteto studovalo od roku 2020 na Pražské konzervatoři pod vedením Radka Křižanovského (Apollon Quartet) a v roce 2022 také na Escuela Superior de MúsicaReina Sofía v Madridu u světově proslulého Günthera Pichlera (Alban Berg Quartett). Od roku 2021 studuje na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Štěpána Ježka (Bennewitz Quartet).

Tři z členů kvarteta studují i své hlavní obory na HAMU v Praze. Pavla Tesařová studuje ve třídě Pavla Kudeláska, Matouš Hasoň u Karla Untermüllera a Adam Klánský u Michala Kaňky, který Adama na koncertě v Atriu nahradí.

Michael Foršt studuje na německé Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech u profesorky Hellen Weiß.

Michal Kaňka je proslulý český violoncellista. Je laureátem mezinárodní soutěže P. I. Čajkovského v Moskvě (1982), vítězem mezinárodní soutěže Pražské jaro (1983) a také získal první cenu na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově (1986). Kromě sólového hraní a pedagogického působení se také věnuje velmi intenzivně komorní hře. Byl členem Havlákova kvarteta (1976-1986) a Pražákova kvarteta (1986-2021). Od roku 2017 je členem Wihanova kvarteta.

Členové kvarteta jsou předními interprety mladé hudební scény, v červnu 2021 získali 1. cenu a speciální cenu Mikuláše Zmeškala na soutěži Talents for Europe, dostali se do semifinále soutěže Pražské jaro a také do finále italské soutěže Società Umanitaria. Ševčík Quartet se zúčastnil i několika mistrovských kurzů, ve Francii na Musique à Flaine pod vedením například Marie Chilemme (Quatuor Ébène), v Německu na Jeunesses Musicales Deutschland (Cuarteto Casals), na Akademii múzických umění v Praze pod vedením Rainera Schmidta (Hagen Quartet). Soubor se též zúčastnil projektu, organizovaného společností Musethica v Barceloně, kde opakovaně přednesl, společně s Jonathanem Brownem a Ericou Wise, Brahmsův sextet op. 18. Ševčík Quartet se rozvíjí pod dohledem hráčů z nejlepších českých i zahraničních komorních souborů, mezi nimi jsou kromě Štěpána Ježka také Petr Holman (Zemlinsky Quartet), ze zahraničí Günter Pichler (Alban Berg Quartet, Jonathan Brown (Cuarteto Casals), Yovan Markovitch (Quatuor Danel) a další.

Ševčík Quartet pravidelně koncertuje jak v České republice, tak i v zahraničí (Německo, Rakousko, Švýcarsko, Španělsko…)

Rok výroby: 2024
Datum lokální premiéry: 1. červenec 2024

Informace o akci a jejím konání